Fotogalerie
Exporty 2010
Naše plemeno je bezesporu jedničkou mezi plemeny chovanými u nás pokud jde o vývoz plemenného materiálu do zahraničí. Je to dáno především tím, že česká romanovka představuje jednu z největších populací v PK v Evropě, ale také díky dobrým kontaktům některých našich chovatelů do zahraničí. Dopravu romanovek pro naše členy zajišťuje přednostně ing.Petr Zajíček. U něho jako "exportního manažera Klubu" jsou také soustřeďovány poptávky ze zahraničí tak jak jsou oslovováni naši chovatelé a je tak koordinován společný vývoz. Tímto způsobem jsme schopni lépe vykrýt poptávku jednotlivých zahraničních zájemců a vzájemně si pomáhat s odbytem plemenného materiálu. Níže si můžete přečíst článek popisující dva z takových exportů organizovaných Petrem Zajíčkem (firma Inplem)v letošním roce.
POMÁHÁME ROMANOVKÁM DO SVĚTA
To, že má Romanovka z Čech dobrý zvuk ve světě ukazují i pravidelné každoroční exporty do různých zemí. Tuto činnost si buď zajišťují chovatelé sami, nebo mohou využít servisu firmy Inplem, která se exklusivně pro členy klubu stará o veškerou mezinárodní komunikaci a následně organizuje vše potřebné pro úspěšný export. Pokud se někdo domnívá, že je komunikace snadná a rychlá, tak bych je rád vyvedl z omylu. Z naší statistiky vyplývá, že pouze každý 20tý potencionální zájem skončí reálným exportem. S ostatními člověk vymění řadu emailů nebo telefonátů, aby nakonec zjistil, že si s ním dotyčný jen pohrává, nebo by rád něco koupil hluboko pod cenou.
Po loňských úspěšných exportech do Holandska a Lotyšska jsme letos úspěšně zrealizovali vývoz na Kypr a do Itálie. Pro informaci chovatelů bylo u obou vývozů požadováno aby všechna zvířata byla genotypována na scraepie s výsledkem R1 (ARR/ARR). Kdo tedy do budoucna hodlá nabízet zvířata na vývoz, měl by k tomuto přihlížet a snažit se produkovat kvalitním zvířata s tímto genotypem.
Kypr: Je typický středomořský ostrov, který leží mezi Řeckem a Tureckem. Ostrov je rozdělen na Tureckou část a samostatnou část, která je pod vlivem Řecka. Privátní chovatel, který nás kontaktoval, je z části řecké a chová stádo 150 matek původního plemene CHIOS a prasata. Ovce jsou přes zimu paseny, protože v této době je zelená tráva a přes léto ustájeny v hale a dokrmovány senem a jádrem. Využívány jsou na produkci jatečných jehňat cca 25-30 kg a na produkci mléka. Chios je dlouhoocasé plemeno ovcí většího rámce s velmi dobrými končetinami. Plodnost je 200-250 %. Barevně jsou značně variabilní a obrost a kvality vlny je slabá! Chovná skupina 4 beranů a 20ti jehnic romanovských ovcí bude sloužit jednak pro čistokrevnou plemenitbu a jednak pro užitkové křížení a přilití plodné krve do domácího plemene. V plánu je i hybridizační program, kdy matky produkčního stáda budou CHIOS x ROMANOVKA a na produkci jehňat bude využíván SUFFOLK. V dalších letech přinesu informace o výsledcích tohoto křížení.
Zajímavý byl i transport zvířat, který jsme organizovali pro chovatele. Nejdříve jsme se pokoušeli o leteckou dopravu, ale byla velmi drahá. Nakonec jsem koncentroval dopravu s jiným chovatelem s Kypru, který chtěl nakoupit Suffolky ve Východním Frísku. Nejlevnější a nejpohodovější nakonec bylo, že jsem najmul nákladní vůz s přívěsem v Holandsku. Tato souprava naložila suffolky v Německu a v Čechách naložila na přívěs romanovky. Dále cesta probíhala tři dni po souši ( Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko) a tři dni na lodi ( Athény,přístav Pireus – Kypr). Zvířata byla po cestě krmena a napájena a na místo dorazila v dobré kondici a zdráva. Na cestě zpět auto naložilo 120 telat v Rumunsku a dovezlo je do Holandska. Chovatel z Kypru si byl u nás zvířata osobně vybrat a byl velmi spokojen s jejich kvalitou. Doufám že mu přinesou kýžený užitek a budou nám dělat dobrou reklamu i v této vzdálené končině Evropy.
|
|
Ovce plemene Chios na Kypru |
|
|
|
České romanovky v karanténní stáji na Kypru |
Itálie: Chovatel z Grajských Alp Sergio nás nejprve překvapil tím, že hovoří pouze italsky a francouzsky, ale nakonec jsme se i na dálku domluvili a vše proběhlo k oboustranné spokojenosti. Sergio hospodaří v horském údolí na hranicích Itálie a Francie nedaleko Cunea oblasti Piemont. Je typický kovozemědělec, protože pracuje jako řemeslník a k tomu má stádo 15-ti matek suffolků, které pase na horských pastvinách. Na základě informací z literatury a našeho klubového webu se zamiloval do romanovek a začal toužit je chovat. Opět jsme mu zajistili výběr zvířat, papírovou přípravu i transport. Tentokrát jsem cestu prováděl osobně a těch 1.400 km tam a totéž zpět nebyl žádný med. Cesta přes Brenner, Trentinem, Pádskou nížinu lemovanou vinicemi a plantážemi kiwi, až do krásného údolí, kde žije Sergio. Dostalo se mi vřelého přivítání a zvířata v pohodě hned po složení pustila se do pastvy jako by mezi horskými štíty byla odjakživa. Záviděl jsem ovečkám jejich pohled s pastvy do zeleného údolí orámovaného zasněženými štíty a slíbil, že se na ně ještě přijedu podívat. Proč ne, vždyť Sergio počítá s průběžnými nákupy beranů i v dalších letech.
|
|
na výběru beránků u pana Vjatera |
na návštěvě ve stádě firmy PET s.r.o. |
|
|
romanovky v Itálii na první pastvě |
Zkušenosti ukazují, že chovatelé, kteří chtějí opravdu nakoupit za reálné ceny požadují kvalitní zvířata, zdravá a dobře odchovaná. Preferují také zvířata 1x ostříhaná, proto doporučuji jehnice stříhat spolu s aukčními beránky cca v období konec července-srpen.Dále stále více zemí respektive jejich státních veterinárních správ preferuje zvířata genotypu R1 (ARR/ARR). Všichni zákazníci však požadují „full“ – kompletní servis, tj.: výběr zvířat, vyřízení všech papírů a co nejlevnější a bezpečný převoz až k nim na farmu.