English

Plemeno

Využití

Romanovská ovce patří k plodným plemenům, tzn. že běžně rodí trojčata i čtyřčata. K jejím dalším přednostem patří ranost, pevná konstituce, vysoká mléčnost a asezonnost říje. Její asezonnost a kratší doba březosti (průměrně 145 dnů) umožňuje dvojí bahnění za rok. Beránci i jehničky pohlavně dospívají v 4-6 měsících věku, jehnice lze poprvé zapouštět již ve věku 7 měsíců při hmotnosti 35kg. To umožňuje (při dobré úrovni výživy) získat první jehňata již do jednoho roku věku jehnice. Výkrmnost a jatečná výtěžnost jehňat je proti masným plemenům nižší, ale po přepočetní celkové hmotnosti vrhu jehňat v kg ve 100 dnech na bahnici nemá romanovka díky své plodnosti konkurenci mezi ostatními plemeny.

Pokud použijeme romanovskou bahnici v mateřské pozici a připáříme na ni berana plemene s dobrým osvalením (masná plemena) dosáhneme skutečně extrémního výnosu kvalitního jehněčího na bahnici. To je také vedle čistokrevné plemenitby hlavní způsob využití tohoto plemene. Optimální metodou křížení je tedy terminální užitkové křížení. To znamená, že v mateřské pozici máme stále čistokrevnou romanovku, připouštíme ji masným plemenem a všichni kříženci jsou určeni na jatky. Toto je v podstatě ideální stav pro užitkové chovy, které nakupují do svého chovu (za dopředu dohodnutých rozumných smluvních podmínek) čistokrevné jehnice romanovek, čistokrevné berany masných plemen a produkují tak levně kvalitní jehňata. Doplňkovými metodami plemenitby je zušlechťovací křížení romanovskými berany na zlepšení plodnosti jiných plemen, nebo rotační křížení s jinými plemeny. Kříženky romanovské ovce si většinou uchovávají vysokou plodnost, mnohdy i asezonnost říjí.

Romanovská ovce patří do skupiny kožichových (kožich se používá především jako vložka do bund a ne tak často navenek jako kožešina) ovcí, její vyčiněná kůže je lehká a hřejivá (má zhruba třetinovou hmotnost než u jiných plemen). Využití jejího kožichu má celou řadu možností – předložky, přehozy, doplňky oděvů, vložky do bund či přímo kožichy.

Vzhledem k tomu, že plodnost je u ovcí jedním z nejdůležitějších faktorů produkce masa, neboť náklady, které přecházejí z bahnice na jehně se u vícečetných vrhů úměrně snižují dle počtu narozených jehňat na jeden vrh, je romanovská ovce předurčena k vytvoření základních stád u chovatelů pro které je důležitá i ekonomika chovu.

kožich vyrobený z kůží z romanovek

| Nahoru